GRÁNICKÉ ÚDOLÍ

Gránické údolí, domov mloka skvrnitého, je jedinečným klenotem města Znojma. Pár minut od samotného historického centra se ocitnete uprostřed kouzelného kaňonu, kde na stres běžného dne okamžitě zapomenete. Tvář Gránic se v průběhu let velmi změnila a málokdo z nás by je před 200 lety poznal. Díky společnému úsilí místních občanů, ať už Němců nebo Čechů, se nyní Gránice pyšní charakterem lesoparku a bohatou sítí pěšin, vyhlídkových míst či kamenných zídek. Toto území je jedinečné i tím, že z jedné části spadá do ochranné zóny Národního parku Podyjí a z druhé strany do ochranné zóny městské památkové rezervace.

Mnoho romantických zákoutí se nachází i mimo nejoblíbenější turistické pěšiny, tak se pusťte do objevování a žádné místečko nevynechejte. Narazíte tak třeba na tunel vytesaný ve skále nebo architektonickou hříčku v podobě kamenné smyčky.


Josef Bergmann: Smyčka

 

Z údolí se na Hradiště

vine cesta jako had.

Vidíš z ní hrad, řeku, skály…

Se Znojmem má spojovat.

 

Funíš jako při rozcvičce,

vnímáš krásu ze všech sil,

najednou se octneš v smyčce –

vtipálek ji nastražil.

 

Neutíkej! – Vždyť zadrhnout se

nemůže smyčka kamenná.

Podobná jistota v žití,

to by byla věc příjemná.

 

Z ročenky Okresního archivu ve Znojmě r. 1988, Hlas z Hradiště – básník Josef Bergmann, Jiří Svoboda

Tato lokalita je v majetku města Znojma a do péče ji mají svěřeny Městské lesy Znojmo, které se starají o jejich pravidelnou údržbu a další rozvoj. Pokud jste mateřskou nebo základní školou, rádi zde pro Vás připravíme environmentální vzdělávací program. Kontaktujte nás zde. Bezpečnost návštěvníků je zaručena pravidelnými hlídkami městských strážníků.

Velmi příjemné klima zaručují vzrostlé stromy a Gránický potok, který celým údolím protéká. Gránice zkrátka mají nezapomenutelné kouzlo, a to ve všech ročních obdobích. V letních vedrech zde nejenom maminky s kočárky najdou příjemný stín v blízkosti skalních výchozů a na podzim málokde zažijete tak pestrou hru barev, jako právě zde.

Pokud jste milovníkem stále oblíbenějšího kondičního běhání, těžko budete v okolí Znojma hledat vhodnější terén. Cesty jsou měkké, ale zpevněné, takže budou ušetřeny nejen Vaše klouby, ale i běžecká obuv. Rovinatý terén s možností vyběhnout na nějakou stezku ve svahu umožňuje trénink pro všechny bez ohledu na jejich fyzickou zdatnost.

Neváhejte, vstupte bez klepání a mějte nejenom oči, ale především srdce dokořán!